piątek, 21 marca 2014

Zapytanie SELECT, klauzula WHERE | Podstawy Sqla - cz.1

Język SQL pozwala na przetwarzanie danych zapisanych w bazie danych. W moim poradniku przedstawiam wersje MySQL z racji, że korzystam z niej na codzień i nawet odczuwam odwzajemnioną sympatię. Najprostszą operacja w SQL jest wyszukanie informacji. Używamy do tego zapytania SELECT, które pobiera określone dane z określonych tabel w bazie.

Dla przykładu przyjmijmy, że mamy takową tabelę:

Tabelka ta nosi nazwę Klienci, zawiera 3 kolumny:

id (int11) - kolumna z id,
imie (varchar 350) - kolumna w której przechowujemy imie,
nazwisko (varchar 350) - kolumna z nazwiskiem.

Na powyższym screenie widzimy 3 zapisane rekordy pana Kowalskiego Jana , Piotra Nowaka oraz Grzegorza Brzęczyszczykiewicza. Powiedzmy że chcemy uzyskać wszystkie rekordy znajdujące się w tabeli Klienci czyli mieć w wynikach wszystkich trzech panów. Na myśl wszystko nasuwa się i prawidłowo gwiazdka * czyli w zapytaniu mamy:

SELECT  *  FROM Klienci

co można przetłumaczyć - pokaż wszystkich z tabeli Klienci. Uzyskamy wszystkie dane delikwentów łącznie z przyporządkowanym numerkiem id. No dobra, ale na cóż nam wszyscy jak szukamy Grzegorza B. W SQL jest to możliwe i nawet przyjemne w wykonaniu np:

SELECT * FROM Klienci WHERE imie = "Grzegorz" AND nazwisko = "Brzęczyszczykiewicz"

Angielskojęzyczni nie będą mieli problemów w rozgryzieniu powyższego zapytania, jednak szacunek dla użytkowników różego rodzaju ;) nakazuje mi wytłumaczenie słówka WHERE. Zapytanie możemy przetłumaczyć : pokaż wszystkich użytkowników z tabeli Klienci GDZIE (po polsku KTÓRZY) ci klienci mają na imie Grzegorz i zarazem na nazwisko Brzęczyszczykiewicz. W wyniku otrzymamy jednego pana, gdyż tylko jeden pasujący znajduje się w bazie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz